BM'den korkutan uyarı: Ebola tüm dünyaya yayılabilir

Şu ana kadar, 16 binden fazla insan salgından etkilendi…

BM'den korkutan uyarı: Ebola tüm dünyaya yayılabilir

Birleşmiş Milletler'in (BM) Batı Afrika'da Ebola salgınıyla mücadele eden Acil Müdahale Misyonu'nu yöneten Tony Banbury, Ebola'nın dünyanın diğer bölgelerine yayılmasının "ciddi bir risk" olduğunu söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Tony Banbury salgının özellikle Asya, Latin Amerika, Kuzey Amerika ve Avrupa'ya uçakla seyahat eden kişiler üzerinden yayılabileceğine dikkat çekti.

Banbury en riskli üç bölgenin ise hala her hafta 200'den fazla kişinin öldüğü Gine, Sierra Leone ve Liberya olduğunu belirtti.

BM yetkilisi örgütün ile mücadele konusunda bugün için belirlediği hedeflere de büyük oranda ulaştığını açıkladı. Örgüt 1 Aralık itibarıyla, Ebola virüsü taşıyanların yüzde 70'inin özel merkezlerde tedavi edilmelerini, salgından ölenlerin yüzde 70'inin gömülmesini hedeflemişti. Tony Banbury Batı Afrika'da bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını ise açıklamadı.

'MİSYON YETERSİZ'

Ebola salgınından en çok etkilenen bölgelerden Sierra Leone'nin başkenti Freetown'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tony Banbury, BM misyonunun kentte ve Port Loko'da yetersiz kaldığını kabul etti.

Yine BM'ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü, iki gün önce yayımladığı raporda Ebola sonucu ölenlerin sayısının 6 bin 928 olduğunu açıklamıştı. Raporda ayrıca, salgından etkilenenlerin sayısının 16 binden fazla olduğu belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 23:42
YORUM EKLE

Aydın'da asırlık zeytin ağaçlarını katlettiler!

Enerji firması asırlık zeytin ağaçlarına acımadı…

Aydın'da asırlık zeytin ağaçlarını katlettiler!

Soma’da yapılacak termik santral nedeniyle kamulaştırılan alan içerisinde kalan zeytinliklerin kesilmesine benzer bir olay da Aydın’da yaşandı Ancak Aydın’da kimsenin kılı bile kıpırdamadı.

Özel bir firma tarafından Jeotermal sahası olarak satın alınan arazideki zeytin ağaçları iş makineleri tarafından sessiz sedasız yok edilmeye başlandı. Olaya bazı köylüler tepki gösterirken, ağaçları yok etmeye devam eden firmanın yetkilileri konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Manisa Soma’ya bağlı Yırca köyünde mahalle sakinlerini isyan ettiren zeytin ağacı kesiminin bir benzeri Aydın’da sessiz sedasız devam ediyor.

Aydın Efeler İlçesi’ne bağlı Yılmazköy sınırları içerisinde yer alan ve özel bir firma tarafından satın alınan jeotermal sahası içerisindeki asırlık zeytin ağaçları önce kesilip sonra yakılarak yok edilmeye başlandı.

İş makineleri ile köklenen ağaçların bir kısmı kamyonlarla taşınırken bazı bölümleri yakılarak yok edildiği gözlendi. Kimsenin olayı fark etmemesi için yok edilen ağaçların söküldüğü alanlarda oluşan çukurlar hemen doldurularak dikkat çekmemesi sağlanırken köylüler asırlık ağaçların yok edilmesine tepki gösterdiler.

Milliyet’te yer alan habere göre, özel bir enerji firması yetkililerinin satın aldığı arazilerde bulunan tüm zeytin ağaçlarını yok ettiğini belirten Hüseyin Şafak isimli şahıs, aynı firmanın kendi arazisi içinden az para vererek geçmek istediğini ve firma tarafından hem çevreye hem de kendisine zarar verildiğini belirtti.

Firma onlarca dönüm zeytinlikteki asırlık zeytin ağaçlarını yok etmeye devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 00:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hacer ALPTEKİN
Hacer ALPTEKİN - 5 yıl Önce

..olur olmaz her önüne gelen şahıslara üç kuruş para için topraklarını satarlarsa olacağı bu olur madem satıyorsunuz bari alan şahıs burayı nasıl kullanacak birde onu öğrenmeye çalışın insan köpeğini bile birine verirken alan kişi ona nasıl bakacak diyerek iyi bakılacağına iyice emin olduktan sonra veriyor.

SIRADAKİ HABER