Tripolis Antik Kenti’nde Tesadüfen Lahit Bulundu

Denizli’nin Buldan ilçesi, Yenicekent Mahallesi sınırlarında yer alan Tripolis Antik Kenti yakınlarındaki kum ocağında tesadüfen lahit bulundu.

tripolis'te 1800 yıllık lahit bulundu

Tripolis Antik Kenti’nde Tesadüfen Lahit Bulundu

Kum ocağının sahibi vatandaşın ihbarı üzerine Denizli Müzesi Müdürlüğü ekipleri, lahidin bulunduğu yerde kazı ve temizlik çalışmaları yaptı. Temizlenen lahit daha sonra Denizli Müzesi Müdürlüğü’ne taşındı.

2 kısa kenarı ve 1 uzun kenarı üzerinde kabartma figürler bulunan lahidin kısa cephelerinde birinde Psykhe ve Eros betimi, diğerinde ise Ganymedes ve Kharon betimi bulunuyor. Uzun yüzde ise sırasıyla Hermes, Narkissos, Heroik pozda mezar sahibi, Herakles ve Thanatos yüksek kabartma şeklinde betimlenmiş. Diğer uzun kenar, kaba yontulu bırakılmış olup herhangi bir figür bulunmuyor. 60 santimetre yüksekliğindeki figürler burgu yivli sütunlar arasında kemer içerisinde betimlenmiş.

Tripolis Antik Kenti’nde Tesadüfen Lahit Bulundu Tripolis Antik Kenti’nde Tesadüfen Lahit Bulundu

Üzerindeki betimlemeler göz önüne alındığında MS. 2-3. yüzyıllara tarihlendiği öngörülen lahit, Denizli Müzesi koleksiyonu için de benzersiz bir ilk olma özelliği taşıyor.

Tripolis Antik Kenti