WERBUNG

Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Eğitimde kalkınmışlıkta 71'inci sıradayız

  Önder ÖNDEŞ
  29.08.2017 - 23:25 | Son Güncelleme: 30.08.2017 - 10:03

  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) ‘İnsani Gelişmişlik Raporu 2016’da her yıl olduğu gibi eğitim de incelenen başlıklar arasında yer aldı. Türkiye rapor kapsamında yapılan ‘eğitim başarısı’ sıralamasında 188 ülke içerisinde 71’inci sıraya yerleşti. Listenin tepesinde Norveç yer alırken, Avustralya ve İsviçre ikinciliği paylaştı.

  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) yayınlandığı ‘İnsani Gelişmişlik Raporu’nda; sağlık, eğitim, iş hayatı ve insan hakları gibi birçok başlıkta yaklaşık 200 ülkenin insani gelişmişlik performansı değerlendiriliyor. Her bir başlıkta oluşturulan sıralamalarda ülkelerin insani kalkınmadaki güncel durumları gözler önüne seriliyor. Ülkeler sıralamalarda ‘çok yüksek’, ‘yüksek’, ‘orta’ ve ‘düşük’ düzey insani kalkınmışlık düzeylerine göre konumlanıyor.

  ‘YÜKSEK DÜZEYDE GELİŞMİŞ ÜLKELER’ ARASINDAYIZ
  Bu başlıklar arasında ‘eğitim başarısı’ sıralamasında Türkiye, ‘yüksek düzeyde gelişmiş ülkeler’ arasında Venezuela ile birlikte 71’inci sırada yer aldı. Sıralamada 15-74 yaş arasındaki okur-yazarlık, okul öncesi, ilk, orta ve lise düzeyinde okullaşma, okul bırakma oranları ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’dan (GSYH) eğitim için ayrılan kaynak gibi kriterler değerlendirildi.

  Türkiye bu sırayla eğitimde ‘yüksek’ düzeyde insani gelişmişlik sergileyen ülkeler arasında temsil edildi. Ancak sıralamada Malezya, Kazakistan, Umman, Uruguay, Sırbistan, İran ve Gürcistan’ın Türkiye’ye göre daha iyi performans göstermesi dikkat çekti. Türkiye ayrıca birçok ada ülkesinin de gerisinde kaldı.

  İLK SIRADA AVRUPA ÜLKELERİ
  Eğitim başarısı sıralamasında ‘çok yüksek’ düzeyde insani kalkınmışlığa sahip ilk 10’daki 7 ülke Avrupa’dan çıktı. Norveç ilk sırada yer alırken Avustralya ve İsviçre ikinciliği paylaştı. PISA ve TIMSS programlarındaki başarısıyla adından söz ettiren Singapur, 5’inci olarak Asya’da en iyi dereceyi elde etti. Avrupa’nın güçlü ekonomisi Almanya 4’üncü ve ABD ise 10’uncu sırada kendisine yer buldu.


  Eğitim Başarısı Sıralaması İlk 10
  1-Norveç
  2-Avustralya
  2-İsviçre
  4-Almanya
  5-Danimarka
  5-Singapur
  7-Hollanda
  8-İrlanda
  9-İzlanda
  10-Kanada
  10-ABD

   Türkiye’nin Olduğu Grup
  60-Palau
  60-Panama
  62-Antigua ve Barbuda
  63-Seyşeller
  64-Mauritius
  65-Trinidad and Tobago
  66-Kosta Rika
  66-Sırbistan
  68-Küba
  69-İran
  70-Gürcistan
  71-Venezuela
  71-Türkiye

  Etiketler: Eğitim , BM , gazetehaberleri
  
  Yorumlar (1)
  Giriş yapın ve yorum yazın
  ahmet altındiş
  30 Ağustos 2017

  Söylenecek söz yok.
  maks. 200
  Sayfa Başı