HAVADAN ORMAN YANGINI SÖNDÜRME

Türkiye'deki havadan yangın söndürme operasyonları, Orman Genel Müdürlüğü'nün emrine tahsis edilen hava araçları ile yapılmaktadır. Son derece önemli, bilgi, beceri, profesyonellik ve tecrübe gerektiren bu operasyonlar, hava araçları, deneyimli uçuş, yer ve teknik ekipleri ile Orman Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonu ile birlikte her yılın 01 Mayıs ile 28 Ekim tarihleri arasında yapılmaktadır. Yer ekiplerinin yangınla mücadelede yetersiz kaldığı durumlarda, giriş yapmanın zor veya imkansız olduğu bölgelerde, desteğe ihtiyaç duyulan her anda hava araçları ile havadan yangın söndürme operasyonlarının önemi ortaya çıkmaktadır. Şirketimiz tarafından Havadan yapılan bu operasyonlar sayesinde ülkemizdeki hayati değer taşıyan milyonlarca hektar ormanlarımız koruma altına alınmakta, büyük kayıpların önüne geçilmektedir.

image

Şirketimiz EAB HAVACILIK, 2009 yılından bugüne kadar, Türk Sivil Havacılık kuralları, EASA, ICAO ve ISO standartlarında, tüm Türkiye, KKTC ve komşu ülkelerde, havadan orman yangınlarıyla mücadelede, göstermiş olduğu üstün başarılar sayesinde, Türkiye’de lider konumda olup, tüm dünyada bu sektördeki sayılı şirketler arasına girmenin haklı gururunu yaşamaktadır. En deneyimli ve uzman kişilerden oluşan Pilot ve teknik ekibimiz, havadan yangın söndürme gereksinimlerini her an karşılamaya istekli, hazır ve güçlü bir şekilde tüm operasyonlar için hazır beklemektedirler.

Şirketimizde, Havadan yangın söndürme faaliyetlerini yürütmek üzere, yangın davranışına, çıkış, yayılma lokasyonuna ve hava koşullarına bağlı olarak , sabit kanatlı (uçaklar) ve / veya döner kanatlı (helikopterler) hava araçları kullanılmaktadır.

Bu hava araçları arasında, helikopterler için günümüzde etkili, verimli ve en ekonomik olanları, MI-8 MTV1 / KA-32 Rus yapımı helikopterlerdir. Bu helikopterler manevra kabiliyetleri yüksek, kullandıkları 2,5 ton kapasiteli yangın kovası (bumbi-bucket) ile çeşitli kaynaklardan almış olduğu suyu yangın bölgesine etkin bir şekilde boşaltarak, Şirketimizin havadan yangın söndürme faaliyetlerinde başarılı bir şekilde görev almaktadırlar.

Orman Genel Müdürlüğümüzün tercihi olan Havadan yangınla mücadelede kullanılan uçak tipi CL 215 model amfibik uçaklar , su üzerinde çalışabilen, yangınla mücadele için özel olarak imal edilmiş Kanada menşeili uçaklardır. Bu türbin motorlu uçaklar, gövdesinde bulunan büyük su tankına çeşitli kaynaklardan (deniz, göl, vs.) almış olduğu 5.000 lt suyu yangın bölgesine bırakmak suretiyle etkin bir şekilde kullanılmaktadır.