Kültepe Kaniş-Karum’da Kazı Sezonu Başladı (02.07.2013)

+ -

Anadolu tarihine ışık tutan Kültepe Kaniş-Karum kazıları Vali Orhan DÜZGÜN, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ, Kazı Ekibi ve davetlilerin katıldığı törenle başlatıldı.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri KULAKOĞLU, bugüne kadar yapılan ve bundan sonra planlanan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Daha sonra kazı alanını gezerek inceleyen Vali Orhan DÜZGÜN kazı sahasında yaptığı konuşmada 'Kayseri zengin bir kültür mirasına sahip. Kültepe'de 4000 yıl öncesine ait arkeolojik kazı çalışmaları yürütülüyor. Buradaki ilk kazı çalışmaları, 1948 yılında Prof.Dr. Tahsin ÖZGÜÇ başkanlığında başladı. 2005 yılında Sayın ÖZGÜÇ'ün vefatı üzerine, 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü görevimi yürütürken, mevcut kazı ekibine bu arkeolojik kazıların yürütülmesi ile ilgili görevlendirmeyi yapmıştık.' dedi.

Sadece Kayseri'nin değil, Anadolu'nun hatta Dünya tarihinin aydınlatılması konusunda, Kültepe'deki kazı çalışmalarının çok önemli olduğunu belirten Vali DÜZGÜN, 'Kayseri ticari zekasıyla meşhurdur. Bunun kökenleri de günümüzden 4000 yıl öncesine dayanan Kaniş-Karum'dan gelmektedir. Kaniş Krallığının merkezi ve Anadolu'daki Asur Ticaret Kolonileri sisteminin Başşehri olan Kaniş-Karum'da pek çok ticari anlaşmaları içeren 23500 tablet bulunmuştur. Büyük önem ve destek verdiğimiz bu kazı çalışmalarında çıkan eserler müzelerimizde değerlendiriliyor. Kayserinin sanayi ve ticaret kenti olması yanında, bir kültür kenti olarak tanınması yönünde de çalışmalarımızı artıracağız. Kayseri, Asurlular, Hititliler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılara kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Sahip olduğumuz pek çok eserin kültür turizmine kazandırılması ve Kültür Rotaları oluşturulması konusunda Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla ortak çalışmalara devam edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız da bu kazı çalışmalarına önemli destek veriyor.' dedi.

Basın mensuplarının 'Sizin döneminizde bu kazı çalışmaları biter mi?' sorusu üzerine Vali DÜZGÜN 'Buradaki kazı çalışmaları 65 yıldır devam etmektedir. Arkeolojik kazı çalışmaları iğneyle kuyu kazmaya benzer. Çıkan eserlerin zarar görmeden gün yüzüne çıkarılması için hassas bir çalışma yürütülüyor. Bu nedenle çalışmalar daha uzun yıllar devam edecektir. Ancak çalışmalar devam ederken de burası mevcut haliyle kültür turizmine sunulabilir.' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ'de Anadolu'nun eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu, burada yapılan kazılarla tarihimizi aradığımızı, medeniyetlere ev sahipliği yapan Kadim Kent Kayseri'nin geçmişinin üzerine geleceğini inşa etmek istediklerini ve kazı alanında yeni eserlerin çıkmasını beklediklerini söyledi.

Daha sonra Vali Orhan DÜZGÜN ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ kazı sezonunun başlaması nedeniyle ilk kazmayı beraberce vurdular. 02.07.2013